Zprávy ze světa

2757f_illustration
23.12.2011

Pléiades 1A odstartovala

Francouzská družice velmi vysokého rozlišením je již na oběžné dráze kolem Země.

Na komerční pořizování nejpodrobnějších barevných družicových snímků s lepším než metrovým rozlišením měly zatím monopol pouze americké společnosti DigitalGlobe a GeoEye nabízející data z družic QuickBird, GeoEye a WorldView. Nyní to má změnit po téměř desetiletí příprav francouzská družice Pléiades 1A schopná pořizovat data o rozlišení 70cm, která budou zpracována do produktů o rozlišení 0.5 metru.

Družice odstartovala v sobotu 17.prosince 2011 ve 3 hodiny a 3 minuty našeho času SEČ (tj. 2 hodiny a 3minuty světového času), podle místního času na evropském kosmodromu ve Francouzské Guyaně bylo 23 hodin 3 minuty a tedy ještě pátek 16.prosince. O hodinu později se družice dostala na oběžnou dráhu ve výšce přes 600 km.

Družice Pléiades. Hmotnost 970kg, oběžná dráha ve výšce 695 km. Zdroj: CNES

 

Obr. Družice Pléiades. Hmotnost 970kg, oběžná dráha ve výšce 695 km. Zdroj: CNES

Družice vzlétla v nákladovém prostoru ruského nosiče Sojuz. Byl to už druhý start tohoto nosiče z tohoto evropského kosmodromu nacházejícího se na území francouzského zámořského departementu v Jižní Americe. První start proběhl 21.října 2011, kdy byly odtud stejným typem rakety vyneseny první dvě družice budoucího evropského navigačního systému Galileo. V nejbližší budoucnosti se počítá i s dalšími starty evropských družic na těchto ruských raketách, které jsou obzvláště vhodné k vynášení středně těžkých nákladů z tohoto evropského kosmodromu, kde díky větší blízkosti rovníku mohou tyto rakety vynášet téměř dvakrát těžší náklady, než pokud by startovaly ze svých domovských ruských kosmodromů Bajkonur nebo Pleseck.

Start rakety Sojuz z evropského kosmodromu u města Kourou ve Francouzské Guyaně, při kterém byla vynesena v noci z 16. na 17. prosince družice Pléiades 1A a pět dalších družic. Zdroj:ESA/CNES/Arianespace

 

Obr. Start rakety Sojuz z evropského kosmodromu u města Kourou ve Francouzské Guyaně, při kterém byla vynesena v noci z 16. na 17. prosince družice Pléiades 1A a pět dalších družic. Zdroj:ESA/CNES/Arianespace

Kromě družice Pléiades 1A, která má hmotnost 970kg, byly během tohoto startu zároveň vyneseny také čtyři francouzské vojenské družice ELISA určené pro elektronický průzkum (což je v tomto případě sledování a lokalizace pozemních vysílačů) a jedna chilská družice SSOT (alias FASat-Charlie), která je také určena pro pořizování snímků Země, ale v nižším rozlišení 1.45 metru pro panchromatická data a nebo 5.8 metru pro barevná data. Hmotnost každé z těchto družic je okolo 120 kg. Všechny družice vynesené během tohoto letu zkonstruovala francouzská firma EADS Astrium Satellites ve spolupráci s francouzskou agenturou pro výzkum vesmíru CNES, přístroje dodala Thales Alenia Space.

První snímky z družice Pléiades 1A by měly být dostupné nejpozději v březnu roku 2012. Družice bude pořizovat černobílá (panchromatická) data v rozlišení 0.7 metru a pásmu vlnových délek 0.47 – 0.84 µm a dále bude pořizovat barevná (multispektrální) data ve čtyřech kanálech odpovídajících zhruba pásmům vlnových délek modrého, zeleného, červeného a blízkého infra-červeného světla. Stejně jako je tomu u ostatních takových družic, budou barevná data pořizována v nižším rozlišení než data černobílá, zde to bude konkrétně 2.8 metru. Důvodem je změnšení objemu přenášených digitálních dat. Takto pořízená data lze ale dodatečně spojit a provést zaostření barevných dat panchromatickými daty (proces anglicky označován jako Pansharp), takže ve výsledku budou mít barevná data také rozlišení 0.7metru a ze čtyř barevných pásem bude možné vytvářet snímky v barevných kombinacích pravých a nebo nepravých barev.

Dalšími francouzskými družicemi dálkového průzkumu Země na oběžné dráze se mezi lety 2012 až 2014 stanou v tomto pořadí SPOT 6, dále Pléiades 1B a nakonec SPOT 7. Až bude na oběžnou dráhu vynesena k Pléiades 1A i její sesterská družice Pléiades 1B, jejíž start se předpokládá ještě v roce 2012 a nebo nejpozději počátkem roku 2013 a jejíž oběžná fáze bude oproti jedničce posunuta o 180 stupňů, budou tato dvojice schopna pořizovat každodenní snímky určené oblasti a proto se počítá s využitím těchto dat v krizových situacích, kdy je nutné mít co nejnovější data. Poziční přesnost pořízených dat by už jen na základě výpočtů družicových efemerid bez dalšího zpracování měla být lepší než 5 metrů. Šířka záběru každé scény bude 20km. Družice se mohou otáčet a pořizovat tak i šikmé snímky území, které se momentálně nenachází přímo pod nimi a jsou schopné pořizovat stereoskopické snímky, tj. snímky stejného území z různých úhlů, ze kterých je pak možno složit prostorový obraz a vytvořit 3D model. Družice Pléiades má záznamovou palubní kapacitu na 600 Gigabitů dat a přenosovou rychlost 450 megabitů za sekundu, předpokládá se pořizování několika set snímků za den.

Životnost družic Pléiades se předpokládá nejméně 5 roků. Pokud je ale předčasně nepostihne nějaká závada, lze doufat v životnost mnohem delší. První komerční družicí nabízející pořízení snímku s rozlišením 1 metr byla družice Ikonos, která odstartovala v září 1999 a stále pracuje, pořizuje tedy data již více než 10 let. Praktická životnost družic okolo jedné dekády již pomalu stává normou a snad v tomto ohledu nezklamou ani dlouho očekávané družice Pléiades.

 

nahoru

zpět