Zprávy ze světa

1a7fe_illustration
16.02.2012

Pléiades 1A debutuje

Francouzská družice Pléiades 1A úspěšně pořídila první testovací snímky.

Družice odstartovala 17.prosince 2011 z evropského kosmodromu Kourou na území jihoamerické Francouzské Guyany. První zkušební snímek byl pořízen už tři dny po startu. Družice bude pořizovat snímky pro vojenské i komerční civilní použití. Po sériích zkoušek by měla družice přejít do běžného provozu zhruba v březnu 2012.

Jeden z prvních snímků z družice Pléiades 1A. Záběr San Francisca v prosinci 2011 pořízený senzorem pro černobílá data o rozlišení 0.7metru. Zdroj: CNES

 


Obr. Jeden z prvních snímků z družice Pléiades 1A. Záběr San Francisca v prosinci 2011 pořízený senzorem pro černobílá data o rozlišení 0.7metru. Zdroj: CNES

Název družice odkazuje k Plejádám, podle řecké mytologie sedmi sestrám (Alcyone, Maia, Electra, Merope, Taygete, Celaeno a Asterope), které byly proměněny ve hvězdy. Tvoří na obloze nápadnou skupinu navzájem si blízkých hvězd (otevřenou hvězdokupu) v souhvězdí Býka, vzdálenou od Slunce zhruba 390 světelných let. Okem lze v této hvězdokupě vidět 6 až 10 hvězd, ve skutečnosti jich ale obsahuje přes tisíc. Pro svou neobvyklost a tedy i nezaměnitelnost s jinými hvězdami byla tato hvězdokupa od starověku používána k měření času a prakticky každá mytologie si k těmto hvězdám vytvořila svou vlastní pověst. U nás se tato hvězdokupa také často lidově označuje jako Kuřátka.

Družice Pléiades 1A může pořizovat černobílá (panchromatická) data v rozlišení 0.7 až 0.5 metru a barevná (multispektrální) data ve čtyřech kanálech odpovídajících zhruba pásmům vlnových délek modrého, zeleného, červeného a blízkého infra-červeného světla. Kvůli zmenšení velikosti přenášených dat, jsou barevná data pořizována v nižším rozlišení než data černobílá, zde konkrétně 2.8 metru, ale takto pořízená data lze pak dodatečně spojit provedením zaostření barevných dat panchromatickými daty, takže ve výsledku může uživatel získat barevná data také v rozlišení 0.7 až 0.5 metru.

Družicový přístroj pro pořizování dat velmi vysokého rozlišení váží 200 kg (při hmotnosti celé družice 970 kg). Výrobcem senzorů je firma e2v, jejíž hlavní sídlo je v Británii. Panchromatická data jsou snímána pěti zobrazujícími senzory e2v CCD98-50, každý o 6000 pixelech a vytvářejí tedy řádku z 30 000 pixelů o rozlišení zhruba 70cm, multispektrální data ve čtyřech spektrálních pásmech snímá pět senzorů e2v AT71554, každý o 1500 pixelech a vytvářející řádku 7500 pixelů.

Barevný snímek z družice  Pléiades 1A zachycující pobřeží Dubaje. Zdroj: CNES

 


Obr. Barevný snímek z družice Pléiades 1A zachycující pobřeží Dubaje. Zdroj: CNES

Celý oběžný cyklus (doba za kterou se družice dostane nad stejné místo zemského povrchu a může nasnímat další snímek téhož místa ze stejného úhlu) je 26 dní, ale družice se může natáčet a snímat oblasti i 30 stupňů mimo trasu letu, takže snímek vybraného místa je možná získat zhruba za 5 dní.

Hlavním původním záměrem při konstrukci družice bylo postavit následníka družice Spot, ale o hmotnosti do 1 tuny, na rozdíl od Spotu-5, který ještě vážil přes 3 tuny. Výrobcem hlavních částí družice je firma Thales Alenia Space. Jejími provozovateli jsou společně francouzská národní organizace pro výzkum vesmíru Centre National d’Etudes Spatiales (CNES) a francouzské ministerstvo obrany. Zhruba ve stejném čase, kdy se plánovala družice Pléiades, prováděla italská kosmická agentura ASI studii na téma stavby nových radarových družic, budoucích družic COSMO-SkyMed. I stavba těchto družic byla nakonec zadána firmě Thales Alenia a i tyto družice jsou spoluprovozovány národní italskou vesmírnou agenturou a ministerstvem obrany. Protože bylo od počátku zřejmé, že oba programy mají společné cíle a optická data z tehdy teprve plánovanách družic Pléiades a radarová data z COSMO-SkyMed by se mohly vhodně doplňovat, byla v lednu 2001 v Turíně podepsaná Guilianem Amatem a Lionelem Jospinem mezivládní dohoda o spolupráci mezi Itálií a Francií, označovaná jako ORFEO (z anglického Optical and Radar Federated Earth Observation). V roce 2005 pak francouzská CNES ještě uzavřela dohodu o spolupráci se švédskou organizací SNSB (Swedish National Space Board), španělskou INTA (Instituto Nacional de Técnica Aeroespacial), rakouskou ASA (Austrian Space Agency) a belgickou BELSPO (Belgian Science Policy Office).

Druhá družice Pléiades by měla odstartovat pravděpodobně počátkem roku 2013.

Starší článek o startu této družice Pléiades 1A je možné nalézt zde.

 

nahoru

zpět