Zprávy ze světa

1e444_illustration-orig
14.02.2013

Nový Landsat odstartoval...

... pod označením LDCM a do 100 dnů by měl být uveden do provozu jako Landsat-8.

Zkratka LDCM, pod kterou byla družice vypuštěna, je z anglických slov Landsat Data Continuity Mission, tedy česky ve smyslu “mise pokračování dat Landsat”. Družice řady Landsat nejsou vypouštěny za účelem pořizování dat velmi vysokého rozlišení, rozlišení obrazových dat prvních družic Landsat bylo pouze 70 až 80 metrů, současné Landsaty pořizují data s nejlepším rozlišením 15 metrů. Hlavní předností těchto dat je dlouhé časové období, za které jsou kontinuálně snímána. První družice Landsat byla totiž vypuštěna už v roce 1972 a možnost sestavit si pro téměř libovolnou oblast zemského povrchu časovou řadu družicových snímků v rozsahu několika desítek let je zcela unikátní. Přestože se s vývoje techniky zlepšují rozlišovací schopnosti a snímá se ve větším počtu barevných pásem, základní snahou je nadále snímat data tak, aby byla srovnatelná s daty z předchozích družic a šlo tak pomocí nich vyhledávat a vyhodnocovat dlouhodobé změny na zemském povrchu.

Snímek startu rakety Atlas 5 s družicí LDCM (Landsat 8) 11.února 2013 z letecké základny Vandenberg v Kalifornii. Zdroj: United Launch Alliance.

 

Obr.: Snímek startu rakety Atlas 5 s družicí LDCM (Landsat 8) 11.února 2013 z letecké základny Vandenberg v Kalifornii. Zdroj: United Launch Alliance.

Družice LDCM byla vypuštěna i jako výsledek tlaku odborné veřejnosti, kdy se odborníci z různých oborů nechtěli smířit se skutečností, že by po definitivním selhání předchozích družic došlo po 40 letech k přerušení snímání těchto dat. Z důvodů úsporných opatření v agentuře NASA byly ale vážné obavy, že by mohl být projekt ukončen.

Elektrickou energii dodává sluneční panel v délce 9 metrů. Startovní hmotnost družice 2780 kg. Okolo Země ve výšce 705 km rychlostí 7.6 km/sec oběhne jednou za 98.9 minuty, nad stejné místo na zemském povrchu se dostane jednou za 16 dní. Šířka snímaného pásu na zemském povrchu bude 185 km. Denně by mělo být nasnímáno 400 scén o rozměru 185 * 170 km a celkové velikosti 390 GByte.

Kresba družice LDCM na oběžné dráze. Družice má rozměry 3m * 2.4 metru. Elektrickou energii dodává sluneční panel v délce 9 metrů. Startovní hmotnost družice 2780 kg. Okolo Země ve výšce 705 km rychlostí 7.6 km/sec oběhne jednou za 98.9 minuty, nad stejné místo na zemském povrchu se dostane jednou za 16 dní. Šířka snímaného pásu na zemském povrchu bude 185 km. Denně by mělo být nasnímáno 400 scén o rozměru 185 * 170 km a celkové velikosti 390 GByte. Zdroj: NASA

 

Obr.: Kresba družice LDCM na oběžné dráze. Družice má rozměry 3m * 2.4 metru. Zdroj: NASA

Dlouho očekávaný start nakonec úspěšně proběhl 11.února 2013 z letecké základny Vandenberg v 10:02 hodin dopoledne místního času (Pacific Standard Time, UTC-8). Nová družice LDCM se od druhého stupně Centaur nosné rakety Atlas 5 odpoutala 79 minut po startu a první signál od ní zachytila o 3 minuty později základna na Špicberkách. Sluneční panely se rozvinuly 86 minut po startu a družice z nich už získává elektrickou energii. LDCM dosáhne výslednou oběžnou dráhu ve výšce 705 km zhruba za dva měsíce, tj. v dubnu 2013. Landsat bude v následujících třech měsících procházet fází postupného uvádění do provozu, kalibrování a testování. První zkušební snímek by mohl být pořízen za několik týdnů, do plného provozu s pořizováním dat by družice měla přejít do 100 dnů od vypuštění. V tento okamžik také bude jednak předána kontrola nad družicí z NASA na USGS a jednak bude družice oficiálně přejmenována z LDCM na Landsat 8.

Před startem technici zapouzdřují družici LDCM do proudnicové kapotáže nákladu, která bude umístěna na špici nosné rakety. Zdroj: NASA, VAFB

 

Obr.: Před startem technici zapouzdřují družici LDCM do proudnicové kapotáže nákladu, která bude umístěna na špici nosné rakety. Zdroj: NASA, VAFB

Do Goddardova střediska kosmických letů agentury NASA v Grennbeltu v Marylandu přišel ve dnech před startem družice LDCM e-mail týkající se předchozího Landsatu číslo 5. V e-mailu se oznamovalo, že tato družice bude zapsána v Guinessově knize světových rekordů jako nejdéle fungující družice pozorování Země. Vypuštěna 1.března 1984 s předpokládanou životností 3 roky vydržela pracovat 28 let a 10 měsíců a při 150 000 obězích Země pořídit 2.5 milionu snímků zemského povrchu. Landsat 5 zachránil svou vytrvalostí celý program, když po ztrátě Landsatu 6 při nepovedeném startu v roce 1993 pokračoval v pořizování dat nejen až do roku 1999, kdy byl konečně vypuštěn technicky pokročilejší Landsat 7, ale ještě dalších více než deset let, byť ke konci už s vážnými technickými problémy a z posledních sil. V prosinci oznámily NASA a USGS, dvě americké vládní agentury spolupracující na provozování družice Landsat 5, že bude definitivně ukončena její činnost. Hlavním důvodem bylo potvrzené selhání jednoho ze tří gyroskopů. Dva funkční gyroskopy jsou naprosté minimum pro udržení kontroly nad družicí. Nastal tedy nejvyšší čas pokusit se odklidit dožívající družici z její operační výšky 705 km nad Zemí, kde pracují i další družice dálkového průzkumu Země, na nějakou vhodnou nižší oběžnou dráhu. Při prvním zážehu motoru družice 15.ledna 2013 po 29 letech definitivně opustila své místo a při druhém zážehu 23.ledna 2013 byla umístěna na téměř kruhovou oběžnou dráhu o 22.9 km níž, kde nehrozí srážka s jinými funkčními družicemi. Protože jediná další ještě funkční družice Landsat-7 už také přesluhuje a má v důsledku opotřebovanosti řadu technických problémů, včetně toho, že snímaná data nejsou kompletní v celém rozsahu, takže vypuštění nové družice Landsat nebylo z hlediska zachování projektu v žádném připadě předčasné.

Nový Landsat-8 bude pořizovat data senzorem OLI (z angl. Operational Land Imager) v téměř stejných pásmech jako předchozí senzor ETM+ na družici Landsat-7 a stejném rozlišení 30 metrů pro barevná data a 15 metrů pro černobílá panchromatická data. Došlo pouze k mírné úpravě snímaného rozsahu vlnových délek v pásmech, kde dochází ke zvýšené atmosférické absorpci. Ve výsledku by tak mělo být dosaženo ještě příznivějšího poměru signál/šum. Navíc byly přidány dva nové kanály. První, tzv. pobřežní a aerosolový (angl. Coastal/Aerosol), snímající vlnové délky kratší než současný modrý kanál, by přidán především pro studium mořských a oceánských vod, ke kterému se zatím používaly data z jiných družic vybavených senzory MODIS a SeaWiFS, jejichž rozlišení je ale přinejlepším několik set metrů. Další nový kanál u senzoru OLI na budoucím Landsatu-8 je označován jako Cirrus a měl by sloužit k detekci jemné oblačnosti a umožnit tak odstranění jejího vlivu na snímaná data. Termální budou snímána senzorem TIRS ve dvou pásmech vlnových délek a v rozlišení 100 metrů.

Plánovaná životnost nové družice je 5 let, nicméně je vybavena zásobou 386 kg hydrazinového paliva, které by jí mělo vystačit na 10 let.

Článek k 40.výročí vypuštění první družice Landsat je možné nalézt zde

 

nahoru

zpět