Zprávy ze světa

98e37_illustration2
27.03.2014

Nejpočetnější skupinou...

… identických družic dálkového průzkumu Země se v únoru 2014 staly družice Dove.

Družic Dove soukromé americké společnosti Planet Labs bylo během jednoho měsíce vypuštěno rekordních 28 identických exemplářů. Tyto družice jsou určené k dálkovému průzkumu Země, k častému a opakovanému snímkování zemského povrchu ve vlnových délkách viditelného světla s rozlišovací schopností 3 až 5 metrů, podle výšky oběhu každé konkrétní družice. Protože družice dostaly anglické jméno Dove (což česky znamená Holubice), je celá současná skupina označována jako Flock-1 (česky Hejno 1).

Družice Dove mají každá rozměr 10x10x30 cm a hmotnost okolo 6 kg. Zdroj: Planet Labs a NASA

 

Obr. Družice Dove mají každá rozměr 10×10x30cm a hmotnost okolo 6 kg. Zdroj: Planet Labs a NASA

Kromě rekordního počtu identických členů této skupiny je na družicích pozoruhodná i jejich cesta na oběžnou dráhu. Družice byly naloženy jako součást nákladu bezpilotního zásobovacího modulu Cygnus, který byl vynesen na oběžnou dráhu raketou Antares 120 z ostrova Wallops ve Virginii 9.ledna 2014. Nosnou raketu i zásobovací modul postavila americká soukromá společnost Orbital pro komerční zásobovací lety k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Po vyřazení raketoplánů ze služby americká vládní agentura NASA uzavřela smlouvy o komerčním zásobování stanice se dvěma soukromými americkými společnostmi. Konkurentem modulu Cygnus společnosti Orbital je modul Dragon společnosti SpaceX. Tento konkurenční modul vynášený raketou Falcon 9 se v květnu 2012 stal první komerční lodí, která se připojila v mezinárodní vesmírné stanici. Tentokrát ale byl na řadě modul Cygnus a ten úspěšně dorazil se svým nákladem ke stanici 12.ledna, tj. 3 dny po startu. Hlavní část nákladu zásobovacích letů tvoří potraviny pro astronauty, různé přistroje pro experimenty a další vybavení stanice. Často ale vedle nezbytného nákladu zůstane trochu volného místa, které lze nabídnout k využití ostatním a tentokrát se tak svezlo i 28 družic společnosti Planet Lab a pět dalších malých družic typu Cubesat (první dvě litevské družice LituanicaSAT 1 a LitSat 1, peruánská univerzitní družice UAPSat 1 a dvě další pokusné družice ArduSat 2 a SkyCube soukromých technologických společností).

Zásobovací modul Cygnus dorazil ke stanici za tři dny, tj. 12.ledna. Družice pak byly uvnitř stanice přeneseny do vypouštěcího zařízení, vypouštění zařízení bylo z přechodové komory stanice vytaženo robotickou paží a umístěno do požadované pozice pro vypuštění družic. První dvě družice Dove byly vypuštěny 11. února 2014, další pak po dvojicích v průběhu února ve dvou vlnách, první od 11. do 15. a druhá od 25. do 28.

První dvě „Holubice“ z „Hejna-1“ vylétají 11. února 2014 z vypouštěcího zařízení zamířeného robotickou paží umístěné na vnější straně Mezinárodní kosmické stanice. Zdroj: astronaut Kochi Wakata, snímek publikován přes Twitter

 

Obr.: První dvě „Holubice“ z „Hejna-1“ vylétají 11. února 2014 z vypouštěcího zařízení zamířeného robotickou paží umístěné na vnější straně Mezinárodní kosmické stanice. Zdroj: astronaut Koichi Wakata, snímek publikován přes Twitter

Zcela první dvě pokusné družice Dove byly vyneseny už v dubnu 2013. Dove-1 z ostrova Wallops ve Virginii jako vedlejší náklady při prvním startu americké rakety Antares-110, Dove-2 ruskou raketou Sojuz-2.1a z Bajkonuru. Dove-1 měla vyměřeno jenom několik dní existence, než se z nízké oběžné dráhy ve výšce 280km vrátila do zemské atmosféry, kde shořela. Dove-2 je na oběžné dráze ve více než dvojnásobné výšce 575 km a čeká jí fyzický zánik až za zhruba 10 let. Obě družice ale především stihly úspěšně pořídit snímky v požadovaném rozlišení. Následující družice Dove-3 a Dove-4 byly vyneseny obě současně při startu rusko-ukrajinské rakety Dněpr-1 dne 21.listopadu 2013 na rozdílné oběžné dráhy ve výšce okolo 700 km.

Snímek z první družice Dove-1 pořízený 24. dubna 2013 v polovině její šestidenní existence zachycuje lesnatou krajinu západně od Portlandu v Oregonu. Zdroj: Planet Labs

 

Obr. Snímek z první družice Dove-1 pořízený 24. dubna 2013 v polovině její šestidenní existence zachycuje lesnatou krajinu západně od Portlandu v Oregonu. Zdroj: Planet Labs

Družice vypuštěné v únoru 2014 z Mezinárodní vesmírné stanice ISS jsou označované jako Dove-5 (případně Flock-1 1) až Dove-32 (Flock-1 28). Družice se pohybují na oběžných drahách ve výškách okolo 400 km. Jejich určitým omezením ale je, že družice vypuštěné z Mezinárodní vesmírné stanice jsou schopné ze svých drah snímat oblasti pouze maximálně do 52 stupňů zeměpisné šířky. Obě polární oblasti, ale i některá velká města (včetně třeba Berlína, Stockholmu nebo Moskvy) budou mimo dosah současného „Hejna-1“. Tyto oblasti bude možné začít snímat po vynesení dalších družic na oběžné dráhy s výrazně větším sklonem. Plány pro blízkou budoucnost jsou ještě ambicióznější. Společnost Planet Labs v březnu 2014 oznámila, že v nejbližším roce plánuje pomocí amerických a ruských raket nechat vynést dalších 100 svých družic. Cílem společnosti je dosáhnout stavu, kdy budou jejich družice schopné nasnímat celou Zemi každých 24 hodin a budou kdykoliv schopné poskytnout rychle a levně nejaktuálnější snímky jakéhokoliv území na Zemi. V první fázi jde ale především o velký technologický experiment, nikdo dosud nevypustil tak vysoký počet takto malých družic. U družic po jejich vypuštění obvykle trvá několik měsíců, než je zcela uvedena do provozu a jsou provedeny všechny testy a kalibrace. Zde to bude komplikováno vysokým počtem družic a jejich minimalistickou konstrukcí. Počítá se s tím, že i životnost takto malých družic bude výrazně nižší než u větších a dražších konkurentů, ale mělo by být výrazně snadnější a levnějších jejich nahrazování. Vše ale bude především záležet na tom, zda družice Dove v nějbližší době prokáží svou fyzickou odolnost, vědeckou přínosnost a komerční konkurenceschopnost. Konkrétní způsob a ceny poskytování dat zatím nebyl společností Planet Labs definitivně stanoven, společnost chce vynikat především velmi nízkou cenou nabízených dat a pro humanitární a další všeobecně prospěšné účely by mohla být data poskytována i zcela zdarma.

Svou vlastní flotilu nových družic si buduje také Skybox Imaging – další soukromá americká společnost. Plánovaný výsledný počet jejich družic SkySat je mnohem menší – pouze 24, jejich družice nejsou až tak malé a extrémně levné, ale jejich velkou výhodou je u pořizovaných snímků mnohem podrobnější rozlišení 80 cm a výborná kvalita, kdy snímky z první družice SkySat svou kvalitou nezaostávají za snímky z předchozích mnohem větších a dražších družic.

Vzhledem k rozdílným vlastnostem družic Dove a SkySat se nabídka společností Planet Labs a Skybox Imaging bude spíše navzájem doplňovat, než si konkurovat. Data z družic Dove mohou sloužit jako rychlá a levná přehledová data větších oblastí a data z družic SkySat pak jako podklad s vysokým rozlišením pro podrobné zmapování nejdůležitějších částí zájmových území.

 

nahoru

zpět