Zprávy ze světa

1121d_illustration
05.09.2014

Islandská sopka...

… vypouští od počátku září oblaka oxidu siřičitého (SO2) zaznamenatelné družicemi.

Aktivita sopky Bárdarbunga tak nadále pomalu vzrůstá od 16.srpna, kdy byly v okolí sopky zaznamenány první zemětřesné roje. Otřesy se následující týdny objevovaly v počtu až 500 za den a trvají dosud.

V pátek 29. srpna bylo definitivně potvrzeno, že ze sopky již vytéká láva. Už předchozí dny se spekulovalo, že láva vytéká skrytě pod ledovec, na jehož povrchu se objevovaly propady. V současné době jsou už lávové proudy několik kilometrů dlouhé a objevují se „lávové fontány“ dosahující výšky až 200 metrů.
Na počátku září detekovaly evropské meteorologické družice MetOp rostoucí oblak oxidu siřičitého, který se nyní pohybuje od sopky Bárdarbunga směrem nad Evropu. Nejpodstatnější ovšem je, že v tuto chvíli nebyly zjištěny žádné emise sopečného popela a láva vytéká relativně poklidně.

Zvětšování a přesun oblaku oxidu siřičitého od sopky Bárdarbunga směrem nad Evropu, jak ho zaznamenaly od 31.srpna do 4.září 2014 detektory GOME-2 na evropských meteorologických družicích MetOp-A a MetOp-B. Zdroj: BIRA-IASB, ESA

 

Obr.: Zvětšování a přesun oblaku oxidu siřičitého od sopky Bárdarbunga směrem nad Evropu, jak ho zaznamenaly od 31.srpna do 4.září 2014 detektory GOME-2 na evropských meteorologických družicích MetOp-A a MetOp-B. Zdroj: BIRA-IASB, ESA

Sílu a dobu sopečných erupcí neumí dosud nikdo spolehlivě předpovídat. Před akutním nebezpečím výbuchu sopky Bárdarbunga varovali islandští geologové už v únoru 2011, ale nakonec nastal až po více než třech letech a zatím lze stále doufat v mírný průběh. Předtím v dubnu 2010 si do atmosféry vyvržený popel z výrazně menší a klidnější islandské sopky Eyjafjallajökull vyžádal několikadenní uzavření vzdušného prostoru nad Evropou a komplikace způsoboval po celé týdny. Předpovídaný silný výbuch sousední sopky Katla pak ale nenastal, i když podle předchozích pozorování po erupci Eyjafjallajökull většinou následovala i erupce Katly.
Ostražitost u nynější opožděné erupce Bárdarbungy je ale stále na místě, protože právě tato sopka při své poslední velké erupci v roce 1477 vyvrhla velké množství sopečného prachu a popela a její erupce tehdy byla pravděpodobně až desetkrát silnější než proslulý výbuch sopky Mount St. Helens v roce 1980 v USA. 

nahoru

zpět