Zprávy ze světa

98408_illustration
07.04.2015

Nová družice Deimos-2...

… pořizující data velmi vysokého rozlišení přechází do režimu plného komerčního provozu.

Družice Deimos-2 je první španělskou družicí pořizující data velmi vysokého rozlišení. Družice byla financována ze soukromých prostředků a je určena pro čistě komerční provoz. Družice pořizuje nejpodrobnější panchromatická data v rozlišení 0.75 m, dále nabízí pořízení barevných dat ve čtyřech pásmech vlnových délek a také pořízení stereo-snímků, tj. několika snímků stejného území pod různými úhly, které umožňují vytvoření výškového modelu. Družice snímá území v pásu širokém 12 km v normálním módu nebo 24 km v širokoúhlém módu. Počítá se s kapacitou 150 000 km2 nasnímaného území za den.

Provozovatelem družice je Elecnor-Deimos, technologická pobočka společnosti Elecnor Group, která se zabývá nejrůznějšími projekty týkající se infrastruktury, zdrojů energie a nových (zejména telekomunikačních a infromačních) technologií.

Družice byla postavena jihokorejskou společností Satrec initiative, která je už velmi zkušeným výrobcem družic. Konstrukce Deimosu-2 je založena na konstrukci úspěšných družic DubaiSat postavených pro vesmírnou agenturu Spojených arabských emirátů. První družice DubaiSat-1 odstartovala v roce 2009 a je stále funkční. Při tomto letu byla také vynesena jako sekundární náklad řada dalších družic, včetně družice Deimos-1. Tato družice je vybavena systémem pro snímání obrazových dat ve třech barevných pásmech v rozlišení 22 metrů, tato první družice Deimos tedy ještě nepatřila do skupiny nejžádanějších družic pořizujících data velmi vysokého rozlišení. Další družice DubaiSat-2 pak stejně úspěšně následovala v roce 2013. Nová družice Deimos-2 byla vybavena oproti DubaiSatu především lepší baterií a tak se očekávaná životnost družice prodloužila z 5ti roků u DubaiSatu-1 na 7 roků u Deimosu-2. Společný původ těchto družice se pak stal základem pro jednání obou provozovatelů o spolupráci a vzájemné výměně pořízených dat.

Družice Deimos-2 Hmotnost 310kg, šířka tělesa družice (bez slunečních panelů) je 1.5 metru a výška 1.9 m. Družice obíhá ve výšce 600 km nad Zemí. Zdroj: Satrec Initiative, Elecnor Deimos

 

Obr.: Družice Deimos-2 Hmotnost 310kg, šířka tělesa družice (bez slunečních panelů) je 1.5 metru a výška 1.9 m. Družice obíhá ve výšce 600 km nad Zemí. Zdroj: Satrec Initiative, Elecnor Deimos

Družice Deimos i DubaiSat byly vyneseny raketami Dněpr odvozených od válečných mezikontinentálních balistických střel. První DubaiSat startoval z Bajkonuru, ostaní družice ze základny Dombarovsky. Tyto rakety rusko-ukrajinské konstrukce jsou nabízené společností Kosmotras ke komerčním letům, tedy vynášení družic pro platící zákazníky. Družice Deimos-2 byla takto vynesena na oběžnou dráhu 19. června 2014 a při tomto dvacátém komerčním letu nosiče Dněpr bylo v nákladovém prostoru vyneseno najednou rekordních 37 družic, čímž byl opět jednou překonán rekord. Většina vynesených družic byly ovšem velmi malé družice typu Cubesat, které jsou většinou z experimentálních a částečně někdy i propagačních důvodů konstruované na univerzitách a nebo menších institucích.
Nejtěžšími družicemi vynesenými při tomto rekordním letu byl právě Deimos-2 o hmotnosti 310 kg, kazachstánská družice KazEOSat-2 o hmotnosti 185 kg (vybavená k pořizování obrazových dat v rozlišení 6.5 metru), dále SaudiSat 4 o hmotnosti 100 kg (testující nové diody emitující UV záření pro budoucí vědecké přístroje) a pak japonské družice Hodoyoshi-3 a Hodoyoshi-4 o hmotnosti 60 a 66 kg, které jsou prototypy japonských družic dálkového průzkumu univerzity v Tokyu a jsou vybaveny přístroji pro pořizování obrazových dat v rozlišeních od 200 metrů a 40 metrů u družice Hodoyoshi-4 a 6 metrů u Hodoyoshi-5. Výrazně menší družicí pak je ruská TabletSat-Aurora o hmotnosti 25 kg (nese přístroj pro pořizování obrazových dat v rozlišení 15 metrů).
Rovněž bylo vyneseno jedenáct identických družic typu Dove společnosti PlanetLabs, označovaných jako Flock-1c1 až Flock-1c11, kde hmotnost každé jednotlivé družice je pouhých 5 kg, ale vybavených přístroji pro snímání obrazových dat v rozlišení 3 až 5 metrů. Společnost PlanetLabs zkouší strategii vynesení velkého počtu malých a levných družic, které sice budou mít výrazně kratší životnost, ale díky počtu pokryjí velké území a budou snadno a levně nahraditelné. Zbývající družice vynesené při tomto letu raktery Dněpr jsou pak většinou malá experimentální tělesa, každé obvykle o hmotnosti ještě méně než 5kg.

Po vynesení na oběžnou dráhu byla družice Deimos-2 úspěšně uvedena do provozu a první zkušební obrazová data začala družice pořizovat už za 12 hodin. První snímky zachytily katarské hlavní město Dauhá a tam mimo jiné i stadiony budované pro světový fotbalový pohár roce 2022.

Jeden z prvních snímků pořízených družicí Deimos-2 zachycuje budovy v hlavním městě Dauhá státu Katar a rozsáhlé sportovní areály připravovaném pro světový fotbalový pohár v roce 2022 Zdroj: Elecnor Deimos

 

Obr.: Jeden z prvních snímků pořízených družicí Deimos-2 zachycuje budovy v hlavním městě Dauhá státu Katar a rozsáhlé sportovní areály připravovaném pro světový fotbalový pohár v roce 2022 Zdroj: Elecnor Deimos

Pro družici Deimos-2 pak následovalo několikaměsíční období zkoušek a kalibrací přístrojů, které bylo úspěšně završeno v listopadu 2014, kdy družice přešla do zahajovací fáze komerční aktivity, která v roce 2015 přechází do plné komerční aktivity družice.
V první polovině roku 2015 pak družice Deimos-2 také začala přispívat svými daty do projektu Copernicus (dříve GMES) koordinovaného evropskou vesmírnou agenturou ESA a v únoru 2015 úspěšně a především velmi rychle dokázal pořídit obrazová data záplav na španělské řece Ebro poblíž města Zaragoza.

Základní technické parametry družice Deimos-2 i snímaných dat je možné nalézt zde.

 

nahoru

zpět