Zprávy ze světa

3a81a_illustration
07.03.2015

Družice QuickBird shořela...

… v zemské atmosféře, kam byla řízeně navedena po ukončení svojí činnosti.

Družice byla první komerční družicí nabízející obrazová data s rozlišením lepším než 1 metr a to konkrétně až do rozlišení 61cm. Družice měla za sebou velmi dlouhou a úspěšnou kariéru. Odstartovala ze základny Vandenberg 18.října 2001 s odhadovanou životností na oběžné dráze 5 let. Tento odhad družice bohatě překročila a nakonec dosáhla více než 13 roků úspěšné činnosti, během nichž oběhla kolem planety Země více než 70 000 krát.

Hmotnost družice byla jedna tuna a délka tělesa 3 metry, v kategorii těchto družic tedy rozhodně patří mezi ty větší, těžší a dražší ale zároveň i preciznější a odolnější.

Vlastníkem a provozovatelem družice byla americká společnost DigitalGlobe a její úspěšný start v roce 2001 byl pro budoucí úspěch této společnosti klíčový. Společnost se dříve jmenovala EarthWatch a nezdařil se start její první družice EarlyBird 1 v roce 1997 ani start prvního exempláře družice QuickBird v roce 2000. Tyto první družice se na oběžné dráze nepodařilo uvést do provozu a brzy zanikly v zemské atmosféře. Po přejmenování společnosti EarthWatch na DigitalGlobe byla smůla konečně prolomena úspěšným vypuštění druhého exempláře družice QuickBird v roce 2001. Tato družice tak bývá označovaná jako QuickBird-2, ale protože první exemplář QuickBird-1 nedodal žádná data, bývá číslovka 2 většinou vynechávána. Dlouho dobu byl QuickBird jedinou funkční družicí velmi vysokého rozlišení provozovanou společností DigitalGlobe, další družici velmi vysokého rozlišení vypustila tato společnost až o šest let později. Po tu dobu tak pouze data dodávaná družicí QuickBird udržela tuto společnost v závodě zejména s konkurenční družicí Ikonos provozovanou nejdříve společností SpaceImaging a později společností GeoEye. Společnost DigitalGlobe pak vypustila úspěšně družice WorldView-1 v roce 2007, WorldView-2 v roce 2009 a nejnovější WorldView-3 v roce 2014. V roce 2013 také společnost DigitalGlobe zvítězila v epickém konkurenčním boji společností GeoEye a svého konkurenta pohltila, čímž sjednotila všechny americké komerční družice velmi vysokého rozlišení pod svou značku.

Ukázka optických dat velmi vysokého rozlišení pořizovaných družicí QuickBird. Snímek zachycuje čínskou Šanghaj a byl pořízen 11. května 2011. Zdroj: © European Space Imaging / DigitalGlobe

 

Obr.: Ukázka optických dat velmi vysokého rozlišení pořizovaných družicí QuickBird. Snímek zachycuje čínskou Šanghaj a byl pořízen 11. května 2011. Zdroj: © European Space Imaging / DigitalGlobe

Čas i pokrok v technice ale běžel dál a nové družice překonaly QuickBird jak v rozlišení tak v počtu barevných pásem snímaných obrazových dat. Udržování staré družice v provozu tak přestávalo být efektivní.

Koncem roku 2014 bylo společností DigitalGlobe ohlášeno ukončení přijímání zakázek pro QuickBird. Poslední snímek byl družicí QuickBird pořízen 17.prosince 2014 a 27.ledna 2015 družice vstoupila do zemské atmosféry nad Atlantským oceánem poblíž jižní Brazílie a krátce poté se rozpadla a shořela.

Rozsáhlý archív dat pořízených touto družicí za celou dobu její činnosti však samozřejmě nadále zůstává zákazníkům k dispozici.

Starší článek o družicích a výsledném sloučení společností DigitalGlobe a GeoEye je možné nalézt zde.

 

nahoru

zpět