Zprávy ze světa

6d464_illustration
31.03.2017

Družice WorldView-4...

… začala komerčně pořizovat nejžádanější obrazová data velmi vysokého rozlišení.

Družice se koncem roku 2016 stala nejnovějším přírůstkem družic snímajích z oběžných drah kolem Země obrazová data pro americkou soukromou společnost DigitalGlobe. Družice snímá povrch Země v nejlepším rozlišení až 31 cm a barevná data v pásmech červeného, zeleného a modrého viditelného světla a v jednom pásmu blízkého infračerveného záření. Stejného rozlišení obrazových dat dosahuje i předchozí družice WorldView-3, která byla pro společnost DigitalGlobe vypuštěna už v roce 2014, ale velkou část snímací kapacity této družice vytěžuje přednostní poptávka amerických vládních agentur, především Národní agentury geografického průzkumu NGA (z angl. National Geospatial-Intelligence Agency) amerického Ministerstva obrany. Vládní agentury mají se společností DigitalGlobe podepsané dlouhodobé smlouvy, které jim umoňují přednostné využití snímacích kapacit družic při přeletech nad jejich zájmovými oblastmi. Nová družice WorldView-4 už na oběžné dráze úspěšně ukončila období uvádění do provozu, testování a kalibrací přístrojů a od 3. února 2017 oficiálně pořizuje data pro své zákazníky. Snímací kapacita obrazových dat v tomto nejpodrobnějším rozlišení se tím výrazně zvyšuje, ale zatím se kvůli nahromaděnému přetlaku poptávky po datech od privilegovaných vládních zákazníků očekává, že k zlepšení možností pořizování těchto dat i pro všechny ostatní zákazníky dojde až ve druhé polovině tohoto roku.

Obr.: Družice WorldView-4 má hmotnost 2 087 kg (s palivem celkem 2 800 kg), délka tělesa družice je 5.3 metru, průměr 2.5 metru, s rozloženými slunečními panely 7.9 metru. Zdroj: DigitalGlobe

 

Obr.: Družice WorldView-4 má hmotnost 2 087 kg (s palivem celkem 2 800 kg), délka tělesa družice je 5.3 metru, průměr 2.5 metru, s rozloženými slunečními panely 7.9 metru. Zdroj: DigitalGlobe

Družice odstartovala 11. listopadu 2016 v nákladovém prostoru rakety Atlas V (Atlas-5) z kosmodromu u letecké základny Vandenberg v Kalifornii. Původně se měl start uskutečnit už 18. září, ale kvůli rozsáhlému a značně agresivnímu lesnímu požáru v okolí základny, který postihl území o rozloze přes 4800 hektarů, musel být start odložen. Požár je považován za historicky nejhorší, jaký kdy okolí základny zasáhl, nezničil ale na kosmodromu žádné důležité stavby a zařízení, takže se odložený start odtud mohl bez problémů uskutečnit. Družice WorldView-4 nyní obíhá ve výšce 617 km nad Zemí.

Obr.: Raketa Alas-5 připravená ke startu dne 11. listopadu 2016 s družicí WorldView-4 a několika dalšími malýmy družicemi. Zdroj: United Launch Alliance

 

Obr.: Raketa Alas-5 připravená ke startu dne 11. listopadu 2016 s družicí WorldView-4 a několika dalšími malýmy družicemi. Zdroj: United Launch Alliance

Jak už to je v současnosti u komerčních startů raket běžné, kromě družice WorldView-4 o hmotnosti 2 087 kg s postavením primárního nákladu, bylo ve zbývajícím volném nákladovém prostoru rakety současně vyneseno i několik malých pokusných družic typu Cubesat o hmotnostech několik kilogramů, které slouží k levnému otestování fungování nových přístrojů a inovativních technologíí.
Družice RAVAN (z angl. Radiometer Assessment using Vertically Aligned Nanotubes) o hmotnosti 5 kg byla postavená Laboratoří aplikované fyziky na Univerzitě Johna Hopkinse (Maryland, USA) a jejím úkolem je pomocí malého radiometru s uhlíkovými nanotrubičkami měřit vyzařování Země v celém širokém spektru vlnových délek od ultrafialového záření přes viditelné světlo až po vzdálené infračervené záření. Životnost této družice má být asi 6 měsíců.
Družice CELTEE 1 (z angl. CubeSat Enhanced Locator Transponder Evaluation Experiment 1) o hmotnosti 1.4 kg je družice postavená americkou společností M42 Technologies pro Vývojovou laboratoř vzdušných sil AFRL (z angl. Air Force Research Laboratory) pro otestování transpondéru ELT (z angl. Enhanced Location Transponder), přístroje pro sledování polohy družice a určování její oběžné dráhy.
Dvě identické družice AeroCube 8, oba exempláře mají stejnou hmotnosti 3 kg, patří americké neziskové organizace Aerospace Corporation (Kalifornie, USA) poskytující v kosmonautice poradenství a technickou podporu pro vojenské, civilní i komerční zákazníky. Obě družice budou provádět experimenty s iontovým pohonným systémem SiePro (z angl. Scalable ion-electrospray Propulsion system), se solárními články a materiály chránícími proti radiaci.
Dvě identické družice Prometheus-2, každá o hmotnosti 2 kg, jsou druhou generací experimentálních a technologických družic z Národní laboratoře v Los Alamos LANL (z angl. Los Alamos National Laboratory), demonstrující například možnosti družicového přenosu audio, video a datových souborů vysílaných ze Země pomocí malých člověkem přenosných přístrojů.
Družice OptiCube 4 jsou dvě zcela pasivní družice s různými povrchovými materiály, vypuštěné pro americkou agenturu NASA, které budou sloužit jako cíle pro kalibraci pozemních přístrojů používaných pro sledování objektů na oběžných drahách hlavně v rámci nutnosti sledovat a mapovat pohyb vzrůstajícího počtu různých trosek a smetí.

Obr.: Svůj zcela první pokusný snímek pořídila družice WorldView-4 už dne 26.11. 2016 a zachytila na něm Národní sportovní halu v tokijské čtvrti Jojogi, navrženou a postavenou pro letní olympijské hry v roce 1964. Zdroj: DigitalGlobe

 

Obr.: Svůj zcela první pokusný snímek pořídila družice WorldView-4 už dne 26.11. 2016 a zachytila na něm Národní sportovní halu v tokijské čtvrti Jojogi, navrženou a postavenou pro letní olympijské hry v roce 1964. Zdroj: DigitalGlobe

Zrod družice WorldView-4 byl poměrně dlouhý a komplikovaný, první kontrakty na stavbu družice byly uzavřeny už v letech 2009 a 2010, její stavbu si ovšem tehdy objednala společnost GeoEye (tehdejší konkurent společnosti DigitalGlobe) a družice se měla jmenovat GeoEye-2. Hotová družice měla původně odstartovat už v roce 2013, jenže v lednu roku 2013 po dlouhém konkurenčním boji byla společnosti GeoEye definitivně pohlcena svým vítězícím konkurentem – společností DigitalGlobe, která upřednostila dostavbu a vypuštní své družice WorldView-3 a to hlavně proto, že tato družice mohla nově nabídnout barevná data snímaná v osmi pásmech vlnových délek, kdežto družice GeoEye-2 byla postavena na snímání barevných obrazových dat pouze v tradičních čtyřech pásmech červeného, zeleného a modrého viditelného světla a v jednom pásmu blízkého infračerveného záření. Družice GeoEye-2 tak byla odložena do skladu na dobu neurčitou a práce pokračovaly pouze na přípravách družice WorldView-3, která pak byla úspěšně vynesena na oběžnou dráhu 13. srpna 2014. Nicméně právě už okolo poloviny roku 2014 bylo zřejmé, že stále vzrůstající poptávka po těchto datech natolik výrazně převyšuje nabídku, že ani nová snímací kapacita družice WorldView-3 nebude stačit k jejímu nasycení. Poptávku v té době výrazně zvýšilo i to, že v roce 2014 vláda USA zrušila dosavadní platný limit a povolila společnosti DigitalGlobe prodávat všem zákazníkům obrazová data i v rozlišení lepším než 0.5 metru (legislativně je nyní povoleno prodávat obrazová data v rozlišení až do limitu 25 cm). Původně odložená družice GeoEye-2 tak byla přejmenována na WorldView-4 a byly obnoveny práce na jejím dokončení a přípravách k vypuštění, které, po odkladu kvůli lesnímu požáru, nakonec úspěšně proběhlo 11. listopadu 2016. Uvedení do plného provozu, testování a kalibrace senzorů bylo úspěšně ukončeno za méně než tři měsíce počátkem února 2017.
Životnost družice WorldView-4 v plném provozu se předpokládá v délce minimálně 7 roků, pravděpodobně však bude schopná pracovat 10 až 12 roků.
Vzhledem k stále trvajícímu výraznému převisu poptávky nad nabídkou nejpodrobnějších dat z družic velmi vysokého rozlišení společnosti DigitalGlobe, je pro zákazníky v roce 2017 zatím stále nutné zvažovat jako adekvátní alternativu například data z evropských družic Pléiades nebo korejských družic Kompsat, případně i data z některých čínských družic, jejichž rozlišení se pohybuje mezi 0.5 až 1 metr.

Seznam komerčních družic velmi vysokého rozlišení můžete najít zde.

Starší článek o historii společnosti DigitalGlobe si můžete přečíst zde, článek o průlomovém uvolnění limitu rozlišení obrazových dat pro komeční zákazníky je zde.

Máte-li předběžný zájem o nákup těchto nebo jiných družicových dat, můžete kontaktovat oddělení prodeje a marketingu: marie.hakova[at]gisat.cz, tel: 270 003 732

Článek zpracoval: Jiří Šustera

 

nahoru

zpět