Zprávy ze světa

B5124_illustration
28.04.2018

Sentinel-3B je sedmou...

… družicí evropského programu Copernicus úspěšně vypuštěnou na oběžnou dráhu.

Družice Sentinel-3 B je v rámci evropského programu Copernicus (dříve označovaného jako GMES) určená k dodávání přehledových globálních dat o využití zemského povrchu a vegetace na něm, zaznamenávání lesních požárů, stejně jako sledování stavu vodních ploch, moří a oceánů, včetně měření výšky jejich hladin a mořského ledu. Pořizovaná přehledová data budou mít prostorové rozlišení v řádu stovek metrů (nejpodrobnější data z této družice budou mít rozlišení 300 metrů) a budou průběžně snímána v pásu širokém přes 1000 km. Nová družice se bude v pořizování dat doplňovat se starší identickou sesterskou družicí Sentinel-3 A, která byla vynesena na oběžnou dráhu v únoru 2016.
Nová družice Sentinel-3 B odstartovala z ruského vojenského kosmodromu Pleseck v nákladovém prostoru rakety Rokot 25. dubna 2018 ve 20:57 místního času (17:57 světového času UTC).

Obr.: Raketový nosič Rokot startuje 25. dubna 2018 z kosmodromu Pleseck s evropskou družicí Sentinel-3B. Pro raketu Rokot to může být její poslední komerční start, možná dokonce i úplně poslední start.  Zdroj: ESA

 

Obr.: Raketový nosič Rokot startuje 25. dubna 2018 z kosmodromu Pleseck s evropskou družicí Sentinel-3B. Pro raketu Rokot to může být její poslední komerční start, možná dokonce i úplně poslední start. Zdroj: ESA

Raketa Rokot vznikla přestavbou vyřazených dvoustupňových mezikontinentálních vojenských raket UR-100N (v kódu NATO SS-19 Stiletto), ke kterým byl pro vynášení družic přidán třetí stupeň Briz-KM. Výsledná raketa o délce 29 metrů a průměru 2.5 metru pak dokáže na nízkou oběžnou dráhu kolem Země vynést náklad o hmotnosti až 1950 kg.
Raketu provozuje ke komerčním letům společnost Eurockot, která má oficiálním sídlo v německých Brémách a je společným podnikem evropské společnosti Ariane Group (51%) a ruských Chruničevových závodů (49%).
Pro raketu Rokot to byl pravděpodobně poslední komerční start, společnost Eurockot se chystá provozování těchto nosičů ukončit. Rozporné zprávy z Ruska naznačují, že raketa Rokot by mohla v roce 2018 uskutečnit ještě několik startů s ruskými družicemi, podle jiných zpráv už žádná raketa Rokot asi startovat nebude a vynesení družice Sentinel-3B bylo posledním úkolem. Pokud by se tím historie raket Rokot uzavřela, pak by závěrečné skóre bylo takové, že od prvního startu v roce 1990 uskutečnily rakety Rokot celkem 32 startů, z nichž 28 bylo zcela úspěšných, další 1 let byl jen částečně úspěšný a 3 byly zcela neúspěšné, přičemž ten nejzásadnější neúspěch se stal 8. října 2005, kdy byla kvůli závadě na motoru 2. stupně rakety Rokot zničena evropská družice CryoSat-1.

Obr.: Družice Sentinel-3 má hmotnost 1 150 kg, rozměry tělesa družice jsou 3.7 m x 2.2 m x.2.2 m, energii dodává sluneční panel o ploše 10.5 m² s výkonem 2300 Wattů. Zdroj: ESA

 

Obr.: Družice Sentinel-3 má hmotnost 1 150 kg, rozměry tělesa družice jsou 3.7 m x 2.2 m x.2.2 m, energii dodává sluneční panel o ploše 10.5 m² s výkonem 2300 Wattů. Zdroj: ESA

U nové družice Sentinel-3 B bude nyní několik měsíců probíhat oživování jednotlivých systémů, pořizování prvních zkušebních dat a kalibrace přístrojů. Aby se zajistilo, že přístroje na družicích Sentinel-3A a Sentinel-3B budou nakalibrované stejně, obě družice v první fázi budou na oběžné dráze pouze 223 km od sebe a budou tak schopné snímat tatáž v území s malým časovým rozdílem a podle toho upravovat kalibraci přístrojů, aby se nasnímaná data z obou družic nijak nelišily. Pak se obě družice vzdálí natolik, že ze Země bude mezi družicemi úhel 140° a obě družice tak budou schopné snímat ve stejnou chvíli data z téměř opačné části Země.
Do plného provozu přejde nová družice v druhé polovině roku 2018. Její starší sestra Sentinel-3 A po svém startu v únoru 2016 a následném úspěšném uvedení do plného provozu už dodala za první dva roky přes 500 Terabajtů dat o Zemi. Velký objem opakovaně snímaných stejných (a v případě družic Sentinel i zdarma dostupných) dat umožňuje zpracovatelům vytvářet časové řady pro sledování vývoje a nebo si vybírat ty nejvhodnější data pro tvorbu požadovaných produktů. Vhodným příkladem je zveřejněná mozaika celé Evropy, kdy se z dat pořízených družicí Sentinel-3 A za pět měsíců roku 2017 podařilo poskládat zcela bezoblačný obraz Evropy a nejbližšího okolí.

Obr.: Evropa na mozaice snímků pořízených družicí Sentinel-3A mezi 1. březnem 2017 a 30. červencem 2017. Zdroj: Sinergise/ESA, Copernicus Sentinel data (2017)

 

Obr.: Evropa na mozaice snímků pořízených družicí Sentinel-3A mezi 1. březnem 2017 a 30. červencem 2017. Zdroj: Sinergise/ESA, Copernicus Sentinel data (2017)

Až budou v plném provozu obě družice Sentinel-3, snímací kapacita družic Sentinel-3 se tím nejen zdvojnásobí, ale interval opakovaného snímání téhož území se zkrátí ze 4 dnů na 2 dny.

Obě družice Sentinel-3 mají zásobu paliva na 12 let provozu, včetně rezervy na závěrečné odstranění družic z oběžné dráhy.

Článek o vypuštění starší sesterské družice Sentinel-3 A, včetně popisu jejího přístrojového vybavení, které je identické jako u nové družice Sentinel-3 B, je zde.
Přehled technických parametrů dat snímaných družicí Sentinel-3B je zde.
Aktualizovaný přehled družic pořizujících podobná data jako nová družice Sentinel-3B je zde.

Máte-li předběžný zájem o některá družicová data a nebo jejich zpracování, můžete kontaktovat oddělení prodeje a marketingu: marie.hakova[at]gisat.cz, tel: 270 003 732

Článek zpracoval: Jiří Šustera

 

nahoru

zpět