Objektová klasifikace v prostředí eCognition
Je to již déle než 10 let, kdy byl poprvé představen nový, v jistém smyslu i revoluční přístup pro vyhodnocení obrazových dat - objektová klasifikace. eCognition představuje jedno z prvních softwarových řešení, které bylo založeno na této technologii. Analýza dat dálkového průzkumu Země patří mezi obory, kde objektový přístup k vyhodnocení obrazových dat našel široké spektrum využití. V říjnu tohoto roku byla oficiálně uvolněná nová verze eCognition s pořadovým označením 8.8.
Co nového přináší nová verze programu eCognition
Kromě samotných obrazových dat je možné využít pro analýzu v prostředí eCognition i další doplňující datové sady, ať už v rastrové nebo vektorové podobě (např. tématické mapové vrstvy, bodové vrstvy, apod.). S postupným rozšířením technologie laserového skenování a zvyšující se dostupností lidarových dat byly již dříve implementovány funkce pro přímý import a následné zpracování mračna bodů. Tyto nástroje jsou pravidelně rozšiřované a zdokonalované. eCognition díky vestavěným funkcím umožňuje po načtení dat z formátu las další možnosti práce s 3D daty a jejich rozšířenou analýzu. Data lze jednoduše konvertovat do rastrového formátu s aplikací požadované filtrace a získat např. rastr reprezentující výšku nebo počet odrazů. Od verze 8.7 je možné přímo pracovat i s objektovými příznaky odvozenými z 3D dat. Kombinace 2D segmentů a 3D dat představuje inovativní klasifikační přístup a integrace různých typů dat umožňuje efektivní využití pouze relevantní informace a následně i redukci výpočetní náročnosti.
Nová verze byla rozšířena o možnosti adaptace rozlišení a rozsahu rastrů odvozených z lidarových dat, virtuální kombinace 3D bodů, ale také o pokročilé možnosti filtrace a statistického vyhodnocení. Z bodů lze např. odvodit 3D linie, exportovat data v podobě 3D bodů apod. Kromě dat pořízených z leteckých nosičů umožňuje eCognition i analýzu dat pozemního skenování, např. volbou “pohledu z kamery”. Zatím stále ještě jenom v prototypovém provedení, s použitím ukázkových, nebo vlastních dat malého rozsahu, lze v prostředí eCognition po instalaci specializovaného modulu provádět i analýzu přímo ve 3D. Lze očekávat, že v dalších verzích budou tyto postupy integrovány již v plném rozsahu.
Uživatelsky příjemnou novinkou je také možnost čtení a zápisu dat ze souborové geodatabáze ESRI. Za zmínku ještě stojí informace, že současná verze je poslední, která je distribuována duálně jako 32-bitová i 64-bitová verze. Od následující verze bude k dispozici již pouze verze 64-bitová.
Mapování krajiny pomocí družicových dat
Mapování krajiny představuje jednu z nejčastějších úloh dálkového průzkumu Země. Současná široká nabídka družicových dat velmi vysokého rozlišení (Very High Resolution – VHR) poskytuje stabilní základ pro mapovací úlohy nejrůznějšího charakteru.
Cílem prezentované klasifikace zemského krytu a využití půdy (Land Cover/Land Use – LC/LU) se zaměřením na zemědělský půdní fond (ZPF) a mimolesní zeleň je představit aplikaci objektového přístupu pro klasifikace provedené na širším vzorku senzorů a lokalit. Testovací mapování bylo provedeno v rámci projektu “Multioborové hodnocení vlivů územní ochrany vodohospodářsky významných lokalit ČR” zpracovávaného Českou zemědělskou univerzitou v Praze. Účelem tohoto mapování bylo vyhodnocení aktuálního stavu krajiny a zpracování prostorové databáze krajinných typů jako podkladu pro hodnocení možného vlivu a případných dopadů vybudování nových malých vodních nádrží v celkem 29 hydrologicky významných lokalitách. Klasifikace odvozené z družicových dat s prostorovým rozlišením okolo 5m a lepším poskytují vysoký stupeň prostorového detailu a jsou proto vhodné i pro mapování objektů mimo-lesní zeleně, příp. fragmentů a jiných významných prvků v krajině. Vybrané lokality zahrnovaly zejména území ležící mimo větší sídelní celky, tematicky odlišnou oblast tvořila lokalita Mostecka a blízkého okolí, zahrnující i povrchové uhelné doly.